2019-20 Junior High

2012-13 | 2013-14 | 2014-15 | 2015-16 | 2016-17 | 2017-18 | 2018-19

 

 

 
 

Athletic Schedules & Results

 

Football | Volleyball | Cross Country | Girls' Basketball | Wrestling | Boys' Basketball | Track & Field | Cheerleading


 

Football

Head Coach: CJ Marple

Assistant Coaches: Randy Wild & Russell Medley

 

 

Football Results

2019 Roster

 

Team

ScoreMELRecord

Wabaunsee

44-80-10-1

Rock Creek

12-61-11-1

Silver Lake

20-01-21-2

Burlington

32-14 2-2

Riley County

20-142-23-2

Saints Peter & Paul

12-0 4-2

St. Marys

36-83-25-2

 

Volleyball

Coaches: Brittni Robison & Crystal Hurla

 

 

Volleyball Results

2019 Roster

 

7A Scores

Team

Score

MEL

Record

Wabaunsee

12-25, 25-19, 16-180-10-1

Rock Creek

1-25, 12-250-20-2

St. Marys Quad

Atchison County

Royal Valley

Rossville

23-25, 25-17, 15-11

25-11, 9-25, 9-15

25-20, 11-25, 13-15

 

1-2

1-3

1-4

Silver Lake

14-25, 11-25

0-3

1-5

Perry-Lecompton Tournament

Pleasant Ridge

Royal Valley

Jackson Heights

Wabaunsee

11-25, 22-25

16-25, 27-25

25-22, 25-19

7-25, 21-25

 

1-6

1-6-1

2-6-1

2-7-1

St. Marys Tournament

Riley County

Silver Lake

Washburn Rural

Jackson Heights

Sabetha

23-25, 17-25

17-25, 11-25

4-25, 10-25

25-17, 25-21

23-25, 25-12

 

2-8-1

2-9-1

2-10-1

3-10-1

3-10-2

Rossville Triangular

Wamego

Rossville

25-21, 8-25, 15-10

16-25, 15-25

0-4

4-10-2

4-11-2

Riley County

25-15, 25-21

1-4

5-11-2

Saints Peter & Paul

23-25, 21-25

 

5-12-2

Mid-East League Tournament * 4th Place

Rock Creek

Wabaunsee

Riley County

9-25, 19-25

25-21, 13-25, 15-7

25-18, 17-25, 8-15

 

5-13-2

6-13-2

6-14-2

7B Scores

Team

Score

Record

Wabaunsee

4-25, 8-250-1

Rock Creek

19-25, 15-250-2

Silver Lake

4-25, 18-250-3

Riley County

9-25, 22-250-4

8A Scores

Team

Score

MEL

Record

Wabaunsee

18-25, 25-23, 10-150-10-1

Rock Creek

12-25, 20-250-20-2

Atchison County Quad

Royal Valley

Atchison County

Rossville

22-25, 28-30

25-16, 25-12

10-25, 16-25

 

0-3

1-3

1-4

Silver Lake

18-25, 22-25

0-3

1-5

Perry-Lecompton Tournament * 4th Place

Jackson Heights

Perry-Lecompton

Santa Fe Trail

Wabaunsee

Pleasant Ridge

25-20, 17-25

17-25, 25-21

25-23, 25-18

11-25, 18-25

15-25, 19-25

 

1-5-1

1-5-2

2-5-2

2-6-2

2-7-2

Silver Lake Tournament

Riley County

Silver Lake

Washburn Rural

Jackson Heights

Sabetha

16-25, 25-15

11-25, 8-25

17-25, 14-25

25-16, 23-25

25-10, 25-12

 

2-8-3

2-9-3

2-10-3

2-10-4

3-10-4

Rossville Triangular

Wamego

Rossville

25-14, 25-19

12-25, 18-25

0-4

4-10-4

4-11-4

Riley County

25-12, 21-25, 16-14

1-4

5-11-4

Saints Peter & Paul

17-25, 18-25

 

5-12-4

Mid-East League Tournament * 4th Place

Rossville

Wabaunsee

Rock Creek

15-25, 18-25

23-25, 25-21, 15-9

17-25, 20-25

 

5-13-4

6-13-4

6-14-4

8B Scores

Team

Score

Record

Wabaunsee

14-25, 13-250-1

Rock Creek

16-25, 24-260-2

Silver Lake

11-25, 15-250-3

Riley County

23-25, 20-250-4

7-8 "B" Scores

Team

Score

Record

Rock Creek Quad

Silver Lake

Rock Creek

Rossville

16-25, 9-25

19-25, 15-25

18-25, 18-25

0-1

0-2

0-3

 

Cross Country

Head Coach: Alex McConaghy

Assistant Coach: Brian Rieschick

 

 

Cross Country Results

2019 Roster

 

Mission Valley Invitational

Royal Valley Invitational

Sabetha Invitational

 

Girls' Basketball

Coaches: Russell Medley & Laura Rezac

 
 

 

Girls' Basketball Results

2019 Roster

 

 

7A Scores

Opponent

Score

W/L

MEL

Record

Rock Creek

26-18L0-10-1

Riley County

35-12W1-11-1

Rossville

19-12W2-12-1

Silver Lake

29-20L2-22-2

Wabaunsee

36-8W3-23-2

Wamego

33-6W 4-2

Rock Creek

34-26L3-34-3

Riley County

23-9W4-35-3

Rossville

31-16W5-36-3

Burlington Tournament * 1st Place

Iola

Burlington

30-16

30-18

W

W

7-3

8-3

Silver Lake

21-15

L

5-4

8-4

Wabaunsee

25-12

W

6-4

9-4

Mid-East League Tournament * 4th Place

Rock Creek

Rossville

Wabaunsee

13-12

32-10

29-25

L

W

L

 

9-5

10-5

10-6

8A Scores

Opponent

Score

W/L

MEL

Record

Rock Creek

35-5W1-01-0

Riley County

39-11W2-02-0

Rossville

38-34W3-03-0

Silver Lake

37-24L3-13-1

Wabaunsee

33-19W4-14-1

Wamego

33-18W 5-1

Rock Creek

31-21W5-16-1

Riley County

38-14W6-1

7-1

Rossville

27-26L6-2

7-2

Burlington Tournament * 1st Place

Iola

Chanute

45-17

38-32

W

W

8-2

9-2

Silver Lake

28-18

L

6-3

9-3

Wabaunsee

30-17

W

7-3

10-3

Mid-East League Tournament * 2nd Place

Rossville

Riley County

Silver Lake

31-23

33-23

36-24

W

W

L

 

11-3

12-3

12-4

7B Scores

Opponent

Score

W/L

Record

Rock Creek

12-5L0-1

Rossville

11-10W1-1

Wamego

17-11L1-2

Rock Creek

23-10W2-2

8B Scores

Opponent

Score

W/L

Record

Rock Creek

28-10W1-0

Rossville

44-20W2-0

Wamego

17-12L2-1

Rock Creek

40-4W3-1

7-8B Scores

Opponent

Score

W/L

Record

Riley County

21-6L0-1

Silver Lake

25-9L0-2

Wabaunsee

19-12W1-2

Riley County

11-6W2-2

Rossville

31-18W3-2

Silver Lake

28-17L3-3

Wabaunsee

17-9W4-3

Wrestling

Head Coach: Jude Wilson | Assistant Coach: Mark Dudney

2019 Roster

 

 

Boys Basketball

Coaches: Russell Medley & Allen Hare

 
 

 

Boys' Basketball Results

 

 

2018 7A Scores

Opponent

Score

W/L

MEL

Record

Riley County

34-22L0-10-1

Rossville

28-23W1-11-1

Silver Lake

22-12L1-21-2

Burlington

56-34L 1-3

Seaman

36-27W 2-3

Wabaunsee

31-22W2-23-3

Rock Creek

41-22L2-33-4

Rock Creek

38-14L2-43-5

Riley County

33-18L2-53-6

Rossville

35-25W3-54-6

Silver Lake

44-33L3-64-7

Wabaunsee

37-34W4-65-7

Mid-East League Tournament * Fifth Place

Riley County

Rossville

Wabaunsee

41-26

50-40

53-20

L

L

W

 

5-8

5-9

6-9

2018 8A Scores

Opponent

Score

W/L

MEL

Record

Riley County

29-24W1-01-0

Rossville

27-18W2-02-0

Silver Lake

38-25L2-12-1

Burlington

35-31W 3-1

Chapman

47-22L 3-2

Wabaunsee

35-16L2-23-3

Rock Creek

40-17L2-33-4

Rock Creek

40-22L2-43-5

Riley County

33-17W3-44-5

Rossville

26-22L3-54-6

Silver Lake

31-28L3-64-7

Wabaunsee

34-19L3-74-8

Mid-East League Tournament * Fourth Place

Silver Lake

Rossville

Rock Creek

25-13

28-21

30-29

L

W

L

 

4-9

5-9

5-10

2018 B Scores

Opponent

Score

W/L

Record

Riley County

18-13L0-1

Rossville

32-4L0-2

Silver Lake

38-5L0-3

Wabaunsee

22-18L0-4

Rock Creek

45-5L0-5

Rock Creek

38-5L0-6

Riley County

22-19L0-7

Rossville

39-19L0-8

Silver Lake

31-7L0-9

Wabaunsee

20-14L0-10
 
 

Track & Field

Coaches: Kevin Vanderbilt, Casey Flax, Myron Flax & Crystal Hurla

 

 

Cheer

Sponsor: Taylor Cooper

2019 Roster