2017-18 Junior High

2012-13 | 2013-14 | 2014-15 | 2015-16 | 2016-17

 
 
 

Athletic Schedules & Results

 

Football | Volleyball | Cross Country | Girls' Basketball | Wrestling | Boys' Basketball | Track & Field | Cheerleading


 

Football

Head Coach: Randy Wild

Assistant Coaches: Dorian Sills-Berry & Russell Medley

 

Football Results

2017 Roster

Team

ScoreMELRecord

Wabaunsee

50-61-01-0

Rock Creek

48-82-02-0

Silver Lake

26-62-12-1

Burlington

34-6 3-1

Riley County

28-83-14-1

Nemaha Central

22-20 OT 5-1

Rossville

16-04-16-1

 

Volleyball

Head Coach: Nicole Smith

Assistant Coach: Brittni Robison

 

 

Volleyball Results

2017 Roster

 

7A Scores

Team

Score

MEL

Record

Wabaunsee

19-25, 14-250-10-1

Rock Creek

10-25, 12-250-20-2

Atchison County Quad

Royal Valley

Atchison County

Rossville

14-25, 18-25

11-25, 17-25

10-25, 13-25

 

0-3

0-4

0-5

Silver Lake

18-25, 14-25

0-3

0-6

St. Marys Triangular

Silver Lake

Jackson Heights

8-25, 18-25

25-21, 25-21

 

0-7

1-7

Perry-Lecompton Tournament

Rossville

Royal Valley

Santa Fe Trail

McLouth * 7th Place

11-25, 16-25

15-25, 11-25

19-25, 25-21

25-18, 25-12

 

1-8

1-9

1-9-1

2-9-1

Wamego Triangular

Rossville

Wamego

15-25, 25-19, 15-11

17-25, 16-25

1-3

 

3-9-1

3-10-1

Riley County

14-25, 18-25

1-4

3-11-1

Nemaha Central

11-25, 20-25

 

3-12-1

Mid-East League Tournament

Riley County

Wabaunsee

Rock Creek

14-25, 23-25

17-25, 25-19, 11-15

11-25, 26-28

 

3-13-1

3-14-1

3-15-1

7B Scores

Team

Score

Record

Rock Creek

25-23, 23-25, 13-150-1

Silver Lake

12-25, 19-250-2

Riley County

27-25, 23-25, 9-150-3

Nemaha Central

25-17, 25-221-3

8A Scores

Team

Score

MEL

Record

Wabaunsee

18-25, 25-23, 15-71-01-0

Rock Creek

25-23, 22-25, 9-151-11-1

St. Marys Quad

Atchison County

Royal Valley

Rossville

25-9, 25-8

21-25, 25-11, 15-3

25-14, 25-11

 

2-1

3-1

4-1

Silver Lake

25-22, 15-25, 15-5

2-1

5-1

St. Marys Triangular

Jackson Heights

Silver Lake

25-18, 25-16

25-12, 22-25, 8-15

 

6-1

6-2

Perry-Lecompton Tournament

Santa Fe Trail

Perry-Lecompton

McLouth

Pleasant Ridge

Perry-Lecompton * 2nd Place

25-21, 25-20

22-25, 24-26

27-25, 25-22

25-27, 25-19, 15-6

25-14, 21-25, 8-15

 

7-2

7-3

8-3

9-3

9-4

Wamego Triangular

Rossville

Wamego

25-17, 25-18

17-25, 25-20, 4-15

3-1

 

10-4

10-5

Riley County

25-22, 25-20

4-1

11-5

Nemaha Central

25-15, 25-22

 

12-5

Mid-East League Tournament

Wabaunsee

Rock Creek

Riley County * 1st Place

25-16, 15-25, 15-8

18-25, 25-17, 15-11

25-20, 29-27

 

13-5

14-5

15-5

8B Scores

Team

Score

Record

Wabaunsee

7-25, 11-250-1

Rock Creek

25-22, 24-26, 10-150-2

Rock Creek Quad

Silver Lake

Rock Creek

Rossville

25-22, 22-25, 15-5

25-27, 25-23, 15-11

25-9, 26-24

1-2

2-2

3-2

Silver Lake

25-17, 19-25, 15-10

4-2

Riley County

26-24, 25-16

5-2

Nemaha Central

25-20, 15-25, 13-15

5-3

 

Cross Country

Head Coach: Alex McConaghy

Assistant Coach: Brian Rieschick

 

 

Cross Country Results

 

Mission Valley Invitational

Royal Valley Invitational

Sabetha Invitational

Mid-East League

 

Girls' Basketball

Coaches: Courtney Kroeger & Russell Medley

 

 

Girls' Basketball Results

 

7A Scores

Opponent

Score

W/L

MEL

Record

Rock Creek

18-17L0-10-1

Riley County

25-12L0-20-2

Rossville

19-16L0-30-3

Silver Lake

40-9L0-40-4

Wamego

34-16L 0-5

Wabaunsee

27-23W1-41-5

Rock Creek

16-10W2-42-5

Riley County

17-8L2-52-6

Rossville

14-13L2-62-7

Burlington Tournament

Iola

Chanute * 2nd Place

29-9

26-17

W

L

 

3-7

3-8

Silver Lake

39-6

L

2-7

3-9

Wabaunsee

15-7

W

3-7

4-9

Mid-East League Tournament

Silver Lake

Rock Creek

Wabaunsee * 6th Place

31-17

19-12

15-10

L

L

L

 

4-10

4-11

4-12

8A Scores

Opponent

Score

W/L

MEL

Record

Rock Creek

25-10W1-01-0

Riley County

40-14W2-02-0

Rossville

50-15W3-03-0

Silver Lake

45-20W4-04-0

Wamego

41-39 OTW 5-0

Wabaunsee

30-20L4-15-1

Rock Creek

23-20L4-25-2

Riley County

30-8W5-26-2

Rossville

32-20W6-27-2

Burlington Tournament

Iola

Burlington * 1st Place

44-11

35-16

W

W

 

8-2

9-2

Silver Lake

38-6

W

7-2

10-2

Wabaunsee

36-28

L

7-3

10-3

Mid-East League Tournament

Rock Creek

Silver Lake

Wabaunsee * 2nd Place

26-21

46-18

30-26

W

W

L

 

11-3

12-3

12-4

8B Scores

Opponent

Score

W/L

Record

Rock Creek

25-13W1-0

Riley County

22-8W2-0

Rossville

39-6W3-0

Silver Lake

30-10W4-0

Wamego

26-23L4-1

Wabaunsee

29-17L4-2

Rock Creek

11-9L4-3

Riley County

20-10W5-3

Rossville

29-2W6-3

Silver Lake

18-16W7-3

Wabaunsee

17-10L7-4

 

Wrestling

Coaches: Jude Wilson & Mark Dudney

 

Boys Basketball

Coaches: Myron Flax & Casey Flax

 

 

Boys' Basketball Results

 

2018 7A Scores

Opponent

Score

W/L

MEL

Record

Burlington

37-35L 0-1

Chapman

50-2W 1-1

Rock Creek

32-26W1-02-1

Rossville

39-10W2-03-1

Silver Lake

42-36W3-04-1

Wabaunsee

44-26W4-05-1

Rock Creek

38-32L4-15-2

Riley County

51-34L4-25-3

Riley County

42-36W5-26-3

Rossville

44-21W6-27-3

Silver Lake

39-21L6-37-4

Wabaunsee

48-36L6-47-5

Mid-East League Tournament

Riley County

Rossville

Silver Lake * 2nd Place

45-40

37-23

43-40

W

W

L

 

8-5

9-5

9-6

2018 8A Scores

Opponent

Score

W/L

MEL

Record

Burlington

44-35W 1-0

Chapman

49-17W 2-0

Rock Creek

30-21W1-03-0

Rossville

30-19W2-04-0

Silver Lake

50-25L2-14-1

Wabaunsee

39-33W3-15-1

Rock Creek

43-28W4-16-1

Riley County

47-26L4-26-2

Riley County

38-37W5-27-2

Rossville

47-25W6-28-2

Silver Lake

42-41W7-29-2

Wabaunsee

37-36L7-39-3

Mid-East League Tournament

Rock Creek

Silver Lake

Wabaunsee * 4th Place

37-20

37-34

36-28

W

L

L

 

10-3

10-4

10-5

2018 B Scores

Opponent

Score

W/L

Record

Rock Creek

33-14W1-0

Rossville

19-15W2-0

Wabaunsee

26-10W3-0

Rock Creek

20-17L3-1

Riley County

33-15W4-1

Rossville

20-14W5-1

Silver Lake

28-24W6-1

Wabaunsee

27-12W7-1
 
 

Track & Field

Coaches: Kevin Vanderbilt, Myron Flax & Courtney Kroeger

 

Cheerleaders

Sponsor: Lori Schoenfeld